Menu

DBU's "De 10 forældrebud"

image
10 gode råd til forældreopførsel på sidelinien.
  1. Mød op til træning og kamp – dit barn ønsker det.
  2. Giv opmuntring til ALLE spillere under kampen – ikke bare til din datter eller søn.
  3. Giv opmuntring i både med- og modgang – giv ikke uberettiget kritik, men positiv og vejledende kritik.
  4. Respekter trænerens brug af spillere – forsøg ikke at påvirke ham/hende under kampen.
  5. Se på dommeren som en vejleder – kritiser ikke hans/hendes afgørelser.
  6. Giv opfordringer til dit barn om at deltage – pres ikke.
  7. Spørg om kampen var spændende og sjov – ikke kun om resultatet.
  8. Sørg for rigtigt og fornuftigt udstyr – overdriv ikke.
  9. Vis respekt for arbejdet i klubben – bak op om initiativer til årlige forældremøder, hvor I kan afklare ambitioner og holdninger. Du behøver ikke andre forudsætninger for at tage del i klubbens liv, end lyst og engagement.
  10. Tænk på, at dit barn spiller fodbold – ikke dig!

LINK til dbu.dk

;
;
;
;
;
Klubnyheder 04. august kl. 19:58
Træningstider - efterår 2020
Klubnyheder
13. marts kl. 21:45 Inspiration til selvtræning
Klubnyheder
09. marts kl. 18:53 Bliv sponsor
Klubnyheder
08. marts kl. 17:48 Trænerhjørnet
Klubnyheder
01. marts kl. 22:57 Frivillighed
Klubnyheder
01. marts kl. 22:30 Gratis træningsprogrammer fra DBU
Klubnyheder
01. marts kl. 19:42 Nu kommer e-sporten til Kolt/Hasselager - udsat til efter sommerferien
Klubnyheder
05. februar kl. 22:32 AGF Goal Station
Klubnyheder
19. januar kl. 21:01 Ny hjemmeside for Kunstgræs i Kolt-Hasselager
Klubbens hjemmekampe
August 2020
9.
søndag
13.00
Kolt/Hasselager IF
livescore
0 - 5
Herrer
Senior
Herrer Serie 2 - Efterår 2020 • Pulje 19
Hasselager Hallen
FC Horsens
Hasselager Hallen
10.
mandag
19.00
Kolt/Hasselager IF
1 - 2
Herrer
M+55
ØOB Oldboys 55 år 7 mands • Kreds 19
Hasselager Hallen
Værum GF
Hasselager Hallen
12.
onsdag
17.45
Kolt/Hasselager IF (2)
livescore
5 - 4
Herrer
Senior
Herre C1 (+16) 7M - Efterår 2020 • Pulje 133
Hasselager Hallen
Virup IF
Hasselager Hallen
12.
onsdag
18.00
Kolt/Hasselager IF
livescore
4 - 3
Herrer
U15
U15 Drenge C (2006) 8M - Efterår 2020 • Pulje 101
Hasselager Hallen
Silkeborg KFUM
Hasselager Hallen
12.
onsdag
19.00
Kolt/Hasselager IF
0 - 2
Herrer
M+40
ØOB Oldboys 40 år 11 mands • Kreds 6
Hasselager Hallen
Hørning IF
Hasselager Hallen
14.
fredag
19.00
Kolt/Hasselager IF (1)
Herrer
Senior
Herre C1 (+16) 7M - Efterår 2020 • Pulje 132
Hasselager Hallen
Hasle B (1)
Hasselager Hallen
15.
lørdag
12.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U16
U16 Drenge Liga 5 (2005) 11M/9M - efterår 2020 • Pulje 491
Hasselager Hallen
BMI/TMG
Hasselager Hallen
18.
tirsdag
19.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
Senior
Herrer Serie 2 - Efterår 2020 • Pulje 19
Hasselager Hallen
Prügelknabe IK
Hasselager Hallen
21.
fredag
19.00
Kolt/Hasselager IF (2)
Herrer
Senior
Herre C1 (+16) 7M - Efterår 2020 • Pulje 133
Hasselager Hallen
Søvind GIF(Aarhus)
Hasselager Hallen
22.
lørdag
10.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U9
U9 Drenge C (2012) 5M - Efterår 2020 • Pulje 597
Kolt Skole
BMI
Kolt Skole
22.
lørdag
10.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U8
U8 Drenge C (2013) 5M - Efterår 2020 • Pulje 639
Robotize Park
Aabyhøj IF (2)
Robotize Park
22.
lørdag
10.15
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U6
U6 Drenge (2015) 3M - lørdag 22/8 • Pulje 344
Spektrum Odder
Odder IGF (1)
Spektrum Odder
22.
lørdag
10.40
Kolt/Hasselager IF
Kvinder
U11
U11 Piger C (2010) 5M - Efterår 2020 • Pulje 711
Mårslet Stadion
Odder IGF
Mårslet Stadion
22.
lørdag
11.15
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U7
U7 Drenge (2014) 3M - lørdag 22/8 • Pulje 309
Lyseng Idrætspark
IF Lyseng (3)
Lyseng Idrætspark
22.
lørdag
12.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U15
U15 Drenge Liga 5 (2006) 11M/9M - efterår 2020 • Pulje 562
Hasselager Hallen
Odder IGF
Hasselager Hallen
23.
søndag
10.00
Kolt/Hasselager IF
Kvinder
U9
U9 Piger C (2012) 5M - Efterår 2020 • Pulje 756
Kolt Skole
Harlev IK
Kolt Skole
23.
søndag
10.40
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U11
U11 Drenge C (2010) 8M - Efterår 2020 • Pulje 34
Virup Skole
TMG
Virup Skole
23.
søndag
10.40
Kolt/Hasselager IF
Kvinder
U9
U9 Piger C (2012) 5M - Efterår 2020 • Pulje 756
Kolt Skole
Søften GF
Kolt Skole
23.
søndag
11.20
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U10
U10 Drenge B (2011) 5M - Efterår 2020 • Pulje 525
Stilling Skole
FC Skanderborg
Stilling Skole
24.
mandag
19.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
M+55
ØOB Oldboys 55 år 7 mands • Kreds 19
Hasselager Hallen
CIF
Hasselager Hallen
26.
onsdag
18.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U15
U15 Drenge C (2006) 8M - Efterår 2020 • Pulje 101
Hasselager Hallen
IF Lyseng
Hasselager Hallen
26.
onsdag
19.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
Senior
Herrer Serie 5 - Efterår 2020 • Pulje 122
Hasselager Hallen
BMI
Hasselager Hallen
26.
onsdag
19.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
M+40
ØOB Oldboys 40 år 11 mands • Kreds 6
Hasselager Hallen
Brabrand IF
Hasselager Hallen
29.
lørdag
11.00
Kolt/Hasselager IF
Kvinder
U11
U11 Piger C (2010) 5M - Efterår 2020 • Pulje 711
Lyseng Idrætspark
Virring Fodbold
Lyseng Idrætspark
29.
lørdag
14.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
Senior
Herrer Serie 2 - Efterår 2020 • Pulje 19
Hasselager Hallen
JAI, Aarhus
Hasselager Hallen
30.
søndag
10.00
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U11
U11 Drenge C (2010) 8M - Efterår 2020 • Pulje 34
Hasselager Hallen
Harlev IK
Hasselager Hallen
30.
søndag
10.40
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U10
U10 Drenge B (2011) 5M - Efterår 2020 • Pulje 525
Vestergadeanlægget
Stilling IF
Vestergadeanlægget